Witajcie. Pierwszy raz się spotkałem z tym pojęciem jak oglądałem filmik na youtube. Konkretniej na kanale
Pasja Informatykji. Podczas oglądania prubowałęm dojść co do mnie pasuje. Wyszło mi wtedy I. N. TP. .. Ale przed
chwilką zrobiłem sobie taki jeden teścik i wyszło mi, coś podobnego, ale jedna literka się zmieniła.
Wyszło mi: I. N. F. P.
A konkretniej wyszło, że jestem pośrednikiem. Ci, kturzy mnie lepiej znają może się z tym zgodzą. Fklejam
informacje.
Pośrednik (INFP)?
Motto życiowe: Można żyć inaczej.?
Wrażliwy, lojalny, twórczy. Pragnie żyć w zgodzie z wyznawanymi wartościami. Przejawia zainteresowanie duchową rzeczywistością i zgłębia tajemnice życia. Przejęty problemami świata i otwarty na potrzeby innych ludzi. Ceni harmonię i równowagę.
Romantyczny – potrafi okazywać miłość, ale sam również potrzebuje ciepła i czułości. Doskonale odczytuje motywy i uczucia innych ludzi. Buduje zdrowe, głębokie i trwałe relacje. W konfliktowych sytuacjach traci grunt pod nogami. Nieodporny na stres i krytykę.
Naturalne skłonności idealisty:
• Źródło energii życiowej: świat wewnętrzny.
• Przyswajanie informacji: intuicja.
• Podejmowanie decyzji: serce.
• Styl życia: spontaniczny.
• Idealiści stanowią 1-4% populacji.
• Wśród idealistów przeważają kobiety (60%).
No widzisz, różni nas jedna literka, ja jestem ponoć INFJ.
Ale INFP nie tłumaczymy w polskiej psychologii jako idealista, tylko jako pośrednik.
Znani pośrednicy to chociażby sam mistrz Tolkien i Shakespeare, a literaccy Frodo Baggins i Ciri. 🙂
Stanowicie ok. 3-4 procent społeczeństwa, co oznacza, że jesteście trzecim najrzadszym typem osobowości, zaraz po protagoniście na miejscu drugim i najrzadszym rzeczniku, do których mogę zaliczyć siebie.
Jak mówi pewna książka psychologiczna:
W przeciwieństwie do bardziej towarzyskich typów osobowości Pośrednicy skupiają swoją uwagę jedynie na kilku osobach lub na jednej jedynej wartościowej sprawie, bo jeśli zbytnio się rozpraszają, tracą energię, stają się przygnębieni i obciążeni ponad siły całym złem tego świata, które usiłują naprawić. Taki widok nie jest miły dla ich znajomych, którzy łatwo przyzwyczajają się do ich uśmiechniętej twarzy.
Jeśli nie zachowają wystarczającej ostrożności, Pośrednicy mogą zagubić się w poszukiwaniu dobra i zaniedbać prozaiczne codziennie obowiązki. Często zagłębiają się w myślach, ciesząc się kontemplacją hipotez i filozofii bardziej niż jakikolwiek inny typ osobowości. Pozostawieni samym sobie, często wycofują się, stając się „pustelnikami”, a proces przywrócenia ich z powrotem do rzeczywistości może kosztować ich przyjaciół lub partnera sporo energii.
Na szczęście tak samo, jak wiosną budzą się do życia kwiaty, tak Pośrednicy odzyskują kreatywność, uczucia, altruizm i idealizm, wynagradzając siebie i najbliższych nie tyle logiką czy praktycznymi umiejętnościami, co postawą opartą na empatii, życzliwości i pięknie, która towarzyszy im wszędzie, gdziekolwiek się udadzą.
Dzięki, a z jakiej to książki?
@matius, bardzo do ciebie pasuje.